Sekretariat: 85 718 31 47

sp_ogrodniczki@wp.pl

Laboratoria Przyszłości

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ogrodniczkach realizowany jest program „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI”.

Laboratoria Przyszłości to rządowa inicjatywa finansowana z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i realizująca jeden z postulatów „Polskiego Ładu”. W jej ramach szkoły podstawowe w całej Polsce otrzymają środki na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji takich jak współpraca, kreatywność, zdolność rozwiązywania problemów czy obycie z nowymi technologiami.

W ramach programu do dnia 31.12.2021 r. zostały zakupione m.in. aparat fotograficzny, drukarka 3D, stacja lutownicza, mikrokontroler – tablica edukacyjna, wyposażenie pracowni kulinarnej, wyposażenie pracowni technicznej.

Zakupiony sprzęt będzie wykorzystywany na zajęciach z informatyki, techniki, dodatkowych. Zajęcia z wykorzystaniem sprzętu będą realizowane od września 2022 r.

ZAJĘCIA ARTYSTYCZNE
Uczniowie uczęszczający na zajęcia artystyczne rozwijają swoje zdolności i pasje tworząc kolejne prace twórcze (materiały i narzędzia zostały zakupione w ramach Laboratoriów Przyszłości). Oto kilka ujęć z naszych owocnych spotkań.

“MASKOTKA – ZAJĄCZEK

Uczniowie klas szóstych w ramach zajęć technicznych wykrajali, malowali oraz szyli maskotki. Wykonane zajączki powstały dzięki maszynom do szycia zakupionym z programu Laboratoria Przyszłości.

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT  WIELKANOCNYCH – LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

W marcu uczniowie klas V. i VII. na lekcjach techniki i plastyki pracowali nad ozdobami świątecznego stołu lub koszyczka wielkanocnego. Wykonali projekty bieżników i serwetek, a następnie wzory te przenieśli na płótno. Kolejnym etapem było kolorowanie konturów oraz podłożenie brzegów materiału. Podczas procesu szycia wykorzystano maszyny zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

HAFT KRZYŻYKOWY

Przez cały ostatni miesiąc uczniowie uczęszczający na dodatkowe zajęcia artystyczne pracowali nad wykonaniem ozdobnego woreczka. Praca twórcza naszych wychowanków powstała min. z materiałów i sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Na początku projektu  należało za pomocą haftu krzyżykowego wyszyć wzór. Kolejnym etapem było naszycie kanwy na wykrój, następnie obrębienie oraz uszycie woreczka. I ostatecznie zamocowanie ozdobnej wstążeczki.

PRACA Z TKANINĄ

Podczas zajęć technicznych uczniowie klas V mieli możliwość poznania sposobów i stworzenia tkaniny jednoosnowowej. Część krosien i włóczki została zakupiona  z programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Prace powstawały na kilku godzinach lekcyjnych. Oto efekty ich pracy.

LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI NA ŚWIĘTA

Od początku grudnia uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do Bożego Narodzenia wykonując własnoręcznie ozdoby świąteczne. Te śliczne choinki powstały dzięki zakupionym maszynom krawieckim z programu Laboratoria Przyszłości.

ZABAWA Z WŁÓCZKĄ W LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI

Ciekawe zajęcia w ramach zajęć z Laboratorium Przyszłości odbyły się dziś w klasie 1a. Oryginalne lalki i ludziki z włóczki powstały pod kierunkiem pani Justyny nauczycielki techniki oraz wychowawców. Nauka  wiązania supełków, układanie nitek i  związywanie ze sobą to przydatne umiejętności, które pomogą w  opanowaniu trudnej sztuki jaką jest pisanie. I oto efekty naszej pracy manualnej 🙂

NOWE ZAJĘCIA W RAMACH LABORATORIÓW PRZYSZŁOŚCI

Od początku września na zajęciach artystycznych chętni uczniowie pracowali nad tkaniną. Pierwsze powstałe prace są już gotowe! Dzieła udało się stworzyć dzięki programowi Laboratoria Przyszłości – zakupiono ramki do tkania oraz włóczkę.

NASZE TORBY NA ZAKUPY
Uczniowie na zajęciach artystycznych w ramach zakupionego sprzętu,  przyborów i materiałów z programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI  stworzyli torby na zakupy. Twórcy  wykonali plan wykroju, aranżację plastyczną tkaniny oraz wykazali się zdolnościami szycia na maszynie krawieckiej.

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI – maskotki “Myszki”


Chętni uczniowie na zajęciach artystycznych w ramach zakupionego sprzętu,  przyborów i materiałów z programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI  stworzyli maskotki. “Myszki” wymagały od twórców umiejętności wykonania wykroju, aranżacji tkaniny oraz zdolności szycia na maszynie krawieckiej.

Witaminowa bomba

Klasa 2B odkryła PRZEPIS NA WITAMINOWĄ BOMBĘ! W ramach projektów Laboratorium Przyszłości oraz  Junior Edu Żywienie rozpoczęła przygodę ze zdrowym gotowaniem. W ostatnim dniu lata na warsztat weszła SAŁATKA OWOCOWA! Uczestnictwo w tego typu zajęciach okazało się być miłym doświadczeniem. Niektórzy odkryli dotąd nieznane smaki. Wiadomo świeżo zrywane owoce smakują najlepiej. Jak się kazało podczas degustacji  – SMACZNE MOŻE BYĆ ZDROWE!

                                                                                      Marta Gołosko

Witaminowa bomba – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach (zspogrodniczki.pl)

 W ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. 

Nowoczesny sprzęt zakupiony w ramach tego programu już jest wykorzystany podczas lekcji dydaktycznych oraz zajęć dodatkowych. Daje to możliwość uatrakcyjnienia i  urozmaicenia zajęć z uczniami naszej szkoły.

 Załączamy zdjęcia zakupionego sprzętu oraz dzieci uczestniczących i rozwijających swoje zdolności i umiejętności dzięki LABORATORIOM PRZYSZŁOŚCI.

Laboratoria Przyszłości – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach (zspogrodniczki.pl)

Uczniowie i przedszkolaki naszej placówki mają okazję korzystać ze sprzętu, materiałów i narzędzi zakupionych w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI. Poniżej przedstawiamy naszych podopiecznych podczas rozwijania pasji kulinarnych, technicznych i plastycznych.
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach (zspogrodniczki.pl)

W grupie Odkrywców przygotowania do świąt idą pełną parą. Zajęcia odbyły się w ramach Laboratoriów Przyszłości

Pieczenie pierniczków – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach (zspogrodniczki.pl)

W związku z obchodzonymi Świętami Bożonarodzeniowymi uczniowie klas V, VI i VII wykonali obrazki przestrzenne w kompozycji centralnej na drewnie. Dzieła te wymagały wiele pracy, wysiłku, cierpliwości oraz wszechstronnych umiejętności – począwszy od plastycznych a skończywszy na technicznych. Było to możliwe dzięki materiałom, sprzętom i  narzędziom zakupionym w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.


Laboratoria przyszłości – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach (zspogrodniczki.pl)

Laboratoria Przyszłości – Oto pierwsze próby szycia na maszynie … – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach (zspogrodniczki.pl)

Piankowe koszyczki wielkanocne stworzyli uczniowie klasy szóstej na lekcji techniki. Wykonanie tej pracy wymagało kreatywności, precyzji, zdolności manualnych oraz szybkości. Oto wykonane rękoDZIEŁA. Koszyczki powstały min. dzięki zakupionym  narzędziom i przyborom z projektu Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci 

KOSZYCZEK WIELKANOCNY – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach (zspogrodniczki.pl)

Uczniowie klas piątych i siódmej naszej szkoły na ostatnich lekcjach techniki i plastyki przed Świętem Wielkiej Nocy  przygotowywali ozdoby koszyczków ze święconką. Zanim powstały serwetki należało najpierw zrobić projekt na kartce, przekalkować go na tkaninę, pomalować, podłożyć materiał oraz obszyć na maszynie krawieckiej. Ten długotrwały proces zakończył się wspaniałym efektem. Powstałe prace są fantastyczne!
Wszystkie te działania były możliwe dzięki zakupionym materiałom,  narzędziom i maszynom krawieckim z projektu Laboratoria Przyszłości.

#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci 

Serwetki świąteczno-wiosenne – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ogrodniczkach (zspogrodniczki.pl)

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI – desery owocowe

Korzystając z zakupionego sprzętu oraz narzędzi w ramach programu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI uczniowie naszej szkoły mogli samodzielnie przygotować słodkie “co-nieco”. Szczególnymi względami cieszyły się gofry, sałatki owocowe oraz koktajle. Wszystko bardzo szybko znikało z talerzyków, kubeczków. Niestety nie wszystkie smakowitości udało nam się uwiecznić…

https://zspogrodniczki.pl/posts/laboratoria-przyszlosci-desery-owocowe/